Vyberáme podlahu – výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

V drvivej väčšine domácností vykúkajú spod koberca drevené parkety alebo ich laminovaná imitácia. V kúpeľniach zasa prevládajú dlažby alebo krytiny z PVC. Ktorej dáte prednosť vy?

Čo by ste mali vedieť?

 

1. Dlhodobá investícia
Podlaha ovplyvňuje vzhľad a atmosféru celej miestnosti, pričom musí odolávať každodennej záťaži plynúcej z pohybu ľudí, nábytku, vyliatych tekutín a iných nečistôt. Investícia do podlahy je dlhodobá záležitosť, preto je pri výbere nutné zvážiť kvalitu a zároveň vzhľad, ktorý vás neomrzí ani po niekoľkých rokoch. Podlahovú krytinu vyberajte obozretne a s rozvahou, pretože podlaha sa nemení tak často a jednoducho, ako napríklad farba stien, nábytok alebo bytové doplnky. Podlaha by mala byť v neutrálnejších farbách, ktoré sa lepšie prispôsobia rôznym farebným odtieňom stien a bytových doplnkov.

2. Zohľadnite vzhľad interiéru
Pri výbere podlahovej krytiny berte do úvahy celkový vzhľad interiéru, ktorý chcete dosiahnuť. Výrobcovia podlahových krytín v súčasnosti ponúkajú rozsiahle možnosti pri voľbe materiálu podlahy. Napríklad, dekor dreva môžete nájsť tiež v ponuke výrobcov keramickej dlažby, vinylu, linolea alebo PVC krytín. Výber podlahy je však aj pocitová záležitosť. U každého môžu vyvolať iné pocity prírodné materiály (drevo, linoleum) a iné materiály s umelým charakterom (laminát, vinyl). Dizajnéri však k niektorým štýlom odporúčajú len určité materiály – k vidieckemu štýlu väčšinou drevo. Viac možností výberu materiálu má moderný nadčasový dizajn.

3. Farebný odtieň podlahy
Celkový dojem z interiéru výrazne ovplyvňuje nielen materiál, ale aj farebný odtieň podlahy. Menšiu a tmavšiu miestnosť rozjasní svetlejšia farba podlahy, pričom na steny tiež vyberte svetlejšie odtiene. Svetlá podlaha miestnosť opticky zväčší, pretože svetlé farby svetlo odrážajú. Tmavá podlaha ulahodí najmä milovníkom kontrastov. K tmavej podlahe sa výborne hodia svetlé steny, ktoré zdôraznia prirodzenú štruktúru jednotlivých lamiel.

Pri výbere farby podlahy je dobré tiež zohľadniť aj farbu nábytku, ktorý plánujete do miestnosti zakúpiť. Na dosiahnutie kontrastu voľte k tmavému nábytku svetlejší odtieň podlahy a naopak, ku svetlému nábytku môžete vybrať tmavší odtieň podlahovej krytiny.

4. Podlaha do jednotlivých miestností
Každá miestnosť v interiéri má špecifické vlastnosti a náročnosť užívania. Kúpeľňa je miestnosťou, ktorá je najviac vystavená zvýšenej vlhkosti vzduchu a priamemu kontaktu podlahy s vodou. Podlaha v kuchyni musí častejšie odolávať mechanickému poškodeniu v dôsledku pádu predmetov, ale aj nehodám s vyliatymi tekutinami. Neznamená to však, že v kúpeľni a v kuchyni musí byť iba podlaha z keramickej dlažby. V dobrom podlahovom centre vám odporučia podlahovú krytinu aj do náročnejšieho prostredia. V súčasnosti je napríklad stále v kurze prepojenie kuchyne s obývačkou. Interiéroví dizajnéri však neodporúčajú použiť dve rôzne krytiny, ale len jednu, ktorá priestor zjednotí a opticky zväčší. Do detskej izby voľte podlahu príjemnú na dotyk, pretože deti trávia veľa času pri hre na podlahe.

5. Čistenie a údržba
Pri výbere podlahy myslite aj na starostlivosť o podlahu a jej čistenie. Drevené podlahy udržujte bez prachu a špiny, preto ich pravidelne zametajte a vysávajte. Piesok a kamienky môžu totiž podlahu poškriabať. Drevená podlaha sa nesmie umývať príliš často – k mokrému spôsobu čistenia pristúpte až vtedy, keď iné spôsoby čistenia (suché, sprejové) nie sú dostatočné. Laminátová podlaha sa udržiava a čistí podľa podobných zásad ako drevené podlahy. Takisto obmedzte mokré spôsoby čistenia, ktoré majú za následok sčernanie a napučanie hrán v spojoch. Vyhnite sa aj aplikácii rôznych leštidiel – čím je podlaha lesklejšia, tým viac sú na nej viditeľné stopy nôh. Vinylovú podlahu ľahko očistíte bežným zmetákom, vysávačom alebo vlhkým mopom. Na čistenie používajte neagresívne čistiace prostriedky a na podlahe nikdy nenechávajte kaluže vody. Čistenie liatych podláh je jednoduché, nevyžadujú si žiadnu špeciálnu údržbu. Na čistenie sa používajú dostupné neagresívne čistiace prostriedky.

Podklad – základ úspechu
Pri všetkých podlahách je dôležité, aby boli položené na kvalitnom suchom a rovnom podklade. Aj tá najdrahšia drevená alebo keramická podlaha bude nepríjemná a rýchlo sa znehodnotí, ak na ňu budú zospodu pôsobiť nerovnosti a vlhkosť.