9 najčastejších otázok pri výbere interiérových dverí

Výber interiérových dverí je zásadným rozhodnutím, ktoré ovplyvní vzhľad interiéru, ale aj pohodlný pohyb po dome. Interiérové dvere vyberáme rádovo na desiatky rokov a skutočne sa oplatí zohľadniť všetky kritériá. Na čo sa ľudia pri výbere interiérových dverí najčastejšie pýtajú?

1. Chcem vymeniť staré dvere za nové, ale tiež sa mi nepáčia staré kovové zárubne. Musím ich vybúrať?

Kovové zárubne sú dnes nahradené obložkovými zárubňami, avšak neplatí to len pre novostavby. Väčšinu starých kovových zárubní možno bez problémov obložiť bez toho, aby sme ich museli vybúrať. Zásadným kritériom pri obkladaní kovových zárubní je dostatok miesta po stranách, ktoré je potrebné na uchytenie obložkovej zárubne (7,5 cm od svetlosti kovovej zárubne). Priečky musia byť navyše proti sebe v rovine. Vieme vám však ponúknuť taký typ zárubní / obložiek, ktoré uberú minimum svetlosti dverí.
Tienistou stránkou obkladania starých kovových zárubní je zúženie svetlej šírky stavebného otvoru o 3 cm na šírku a 1,5 cm na výšku. Predovšetkým je potrebné zvážiť, či cez také dvere neskôr prenesieme niektorý nábytok. Preto nie je výnimkou ani voľba vybúrania kovových zárubní a nahradenie novými obložkovými. Ak sa rozhodneme pre dvere posuvné, potom nás, samozrejme, čaká vybúranie pôvodných zárubní a murárske dočistenie stavebného otvoru, prípadne zabudovanie stavebného puzdra.

2. Aké funkcie nám môžu dvere ponúknuť?

Okrem oddelenia jednotlivých miestností a zachovania súkromia je tiež dôležitý hlukový útlm – napríklad v prípade detskej izby, spálne a pracovne. Preto je potrebné pýtať sa na hodnoty zvukového útlmu pri konkrétnych dverách.
Ďalej môžeme od dverí chcieť, aby prepúšťali svetlo, čiže boli presklené, hoci len čiastočne. Aj na chodbe potrebujeme svetlo a ak tam nie je žiadne okno, presklenie dverí veľmi pomôže a my nemusíme počas dňa svietiť. Navyše, už len cez malé zasklenie vidíme, či sme nenechali v miestnosti zbytočne svietiť.
Požiadavky protipožiarnych a dymotesných vlastností interiérových dverí tiež nemožno brať na ľahkú váhu, aj keď len v niektorých prípadoch. Normy napríklad vyžadujú protipožiarne dvere medzi garážou a obytnou zónou či kotolňou a obytnou zónou. Tento fakt je tiež označený v projekte. V prípade týchto dverí si teda od predajcu vyžiadajte informácie o typoch dverí protipožiarnych alebo aj dymotesných. Protipožiarne dvere sú, samozrejme, pevnejšie a drahšie.
Na zváženie je tiež bezpečnosť dverí, aj keď v prípade dverí interiérových sa táto požiadavka týka predovšetkým ich zasklenia. Najháklivejšie sú v tomto smere dvere celosklenené či s celopresklenou plochou. Používa sa bezpečnostné sklo lepené cez špeciálnu fóliu, ktoré sa nerozsype, ale zostane pri rozbití visieť na fólii. Toto sklo nie je navyše také krehké ako sklo tvrdené a vydrží preto aj väčší náraz.

3. Aké by mali byť rozmery stavebných otvorov pre interiérové dvere, a teda rozmery dverí?

V zásade je možné okrem štandardných rozmerov, ktoré sú uvedené v projekte budovy, vyrobiť dvere akýchkoľvek rozmerov, čiže na mieru. Vždy je na zváženie, či sa oplatí prispôsobiť vybraný typ dverí stavebnému otvoru alebo stavebný otvor vybraným dverám. Pri novostavbách jednoducho prispôsobíme stavebný otvor, pri rekonštrukciách naopak, avšak dvere atypických rozmerov bývajú drahšie.
Štandardne sa vyrábajú interiérové dvere šírky 60, 70, 80 a 90 cm a výšky 197 cm. Tieto šírky však nenameriame na dverách – napríklad štandardné šesťdesiatky majú na užšej strane rozmer 62 cm a na širšej rozmer 65 cm a celkovú výšku 198,5 cm, nie 197 cm. Navyše sú v móde dvere vyššie, čiže s výškou napríklad 210 cm a už aj to možno považovať za požadovaný štandard. Rozmery konkrétnych dverí sa potom riadia zvykmi. Dnes sa už na WC a kúpeľne odporúča šírka 70 cm namiesto predchádzajúcich 60 cm a do obytných miestností bývalo štandardných 80 cm, avšak 90 cm je oveľa pohodlnejší rozmer. V každom prípade sa odporúča konzultácia s odborníkom. Napríklad obložkové zárubne si vyžadujú otvor široký 90 cm a vysoký 202 cm, ak ich chcete osadiť klasickými osemdesiatkami.

4. Ako sa budú dvere otvárať?

Klasické otočné dvere sú zavesené na pántoch, otvárajú sa do miestnosti a najčastejšie sú jednokrídlové. Ponúkajú sa však aj ďalšie riešenia. Veľmi obľúbené začali byť dvere posuvné, ktoré v prípade potreby takmer úplne zmiznú, pokiaľ sa zasúvajú do stavebného puzdra, prípadne rolujú po koľajnici ukotvenej na stene – sú na nej zavesené. Aj posuvné dvere možno navyše zamykať, ak sú vybavené dorazovou nohou. Otočné dvere ďalej môžu byť dvojkrídlové – pre široké stavebné otvory, prípadne možno použiť takzvané lietačky, čo je ale v obytných interiéroch veľmi neobvyklé riešenie.

5. Z akého materiálu vybrať výplň dverí?

Vnútorné výplne dverí môžu byť rôzne. Stále sa môžeme stretnúť aj s ľahkou papierovou voštinou, avšak pevnejšia a odolnejšia voči hluku je dierovaná drevotrieska a ešte odolnejšia je plná drevotrieska. Tieto dvere sú ťažšie, ale veľmi ťažko ich prekopnete či inak prerazíte. Dvere môžu byť, samozrejme, aj z masívneho dreva, celosklenené atď. Rám dverí môže byť z drevených hranolov či latovky, MDF dosky atď.

6. Aký vybrať povrch interiérových dverí?

Vybrať si možno z rôznych materiálov počnúc najlacnejšími fóliami schopnými odolať len minimálnej záťaži, laminátmi (CPL), ktoré sú cenovo dostupné a povrch majú priemyselne tvrdený, dýhami, ale aj povrchovou úpravou masívu. Laminátové povrchy sú odolné, ľahko sa udržiavajú bežnými prostriedkami a sú takmer na nerozoznanie od povrchov drevených. Vedľa CPL laminátov sa tiež používajú lamináty HPL, ktoré sú tvrdšie, a také dvere sú vhodné na komerčné účely.
Povrchy z dýhy a masívne dvere sú drahšie, ponúkajú však luxus použitého materiálu. Nevýhodou týchto materiálov je farebná nestálosť povrchu v závislosti od dopadajúceho svetla a doby expozície. Preto sa dnes väčšina ľudí prikláňa k laminátovým povrchom, ktoré zostanú aj po mnohých rokoch stále pekné.
Dekor dverí ladíme s podlahou a interiérom do konkrétneho štýlu. Ponuka je veľmi bohatá a takžto citlivý výber je často lepšie nechať na bytového architekta. Nejde totiž o dokonalé zladenie a zjednotenie vzhľadu, ale o vhodné doplnenie. Napríklad, nemá zmysel snažiť sa v prípade podlahy a dverí zladiť vzhľad konkrétnej dreviny, ale naopak, jednu drevinu doplniť inou a podobne.

7. Presklené alebo plné interiérové dvere?

Pri tejto voľbe je dôležitá požiadavka na presvetlenosť interiéru. Samozrejme, presklenie interiérových dverí je väčšinou nepriehľadné – iba priesvitné. Navyše, stačí len decentné, čiastočné presklenie, na druhej strane však možno dvere preskliť úplne – s výnimkou rámu.
Väčšie presklenie dverí oceníme v prípade obývacej izby, kuchyne, chodby, naopak je to v prípade spálne, detskej izby a pracovne. V obľube už nie sú zdobené a rustikálne prvky presklených dverí, naopak, obľúbené sú čisté a nenápadné lišty, kde sa efekt dosiahne napríklad efektným zasklením. Novinkou je vsunutá sklenená výplň, ktorá sa neolištuje, ale vsunie otvorom v hornej hrane dverí. Tým je možné ľahko zmeniť typ sklenenej výplne alebo ju vymeniť za drevenú.

8. Aké vybrať kovanie?

Výber vhodného kovania na dvere. Táto téma by stačila na minimálne jeden samostatný článok. Kovanie ponúka obrovské množstvo materiálov, tvarov, štýlov, farieb, povrchov atď. Vždy treba zohľadniť štýl, v akom si zariaďujeme interiér a štýl a vzhľad dvier. Keď to chceme povedať veľmi stručne – každá kľučka sa hodí k iným dverám.

9. Ako rozoznať pravé a ľavé dvere?

Do najzúfalejšej situácie sa človek dostane, ak si nenechá poradiť a aj keď všetko ostatné klapne, pomýli si dvere pravé a ľavé. Pritom ich rozoznávame veľmi jednoducho. Postavíte sa pred stavebný otvor, aby ste dvere otvárali k sebe (bez ohľadu na to, či sa otvárajú do miestnosti, či do chodby). Ak sú pánty vpravo, ide o dvere pravé, pokiaľ vľavo, ide o dvere ľavé. Samozrejme, takýchto starostí sa úplne zbavíte, ak si necháte stavebné otvory profesionálne zamerať. V každom prípade by sa dvere mali otvoriť tak, aby ste pri vstupe do miestnosti videli ich väčšiu časť. Vypínače svetiel by vždy mali byť na strane kľučky, inak by ste museli dvere obísť, kým rozsvietite, čo je nezmysel. A pozor – otvorené dvere by nemali do ničoho narážať.