Výber vchodových bezpečnostných dverí nepodceňujte!

Kvalitné vchodové dvere nielenže odradia nepozvaných návštevníkov, ale vám tiež pomôžu s izoláciou od hlukov z chodby alebo vôní obeda od susedov. Prinášame vám päť tipov, na čo by ste sa pri výbere nových bezpečnostných dverí do vášho bytu mali zamerať.

1. Vyberte si vhodnú bezpečnostnú triedu

Medzi typické bezpečnostné triedy pre vchodové dvere patria triedy 2 až 4. Odborníci pritom označujú ako ideálnu zlatú strednú cestu – bezpečnostnú triedu 3.
Vyššia trieda je pre bežnú domácnosť zbytočným prepychom. Je finančne náročnejšia a hodí sa predovšetkým pre byty, v ktorých sú uložené drahé umelecké zbierky, zbrane a pod. Naopak, s nižšou bezpečnostnou triedou, než je tá tretia, nemusíte získať až také výhodné poistenie vašej domácnosti.

2. Zamerajte sa na konštrukciu a bezpečnostné prvky dverí

Kvalitné bezpečnostné dvere sú dvere s oceľovou konštrukciou doplnené o dostatočné bezpečnostné prvky. Medzi tie patria predovšetkým bezpečnostné čapy chrániace dvere pred vysadením z pántov, ktoré by mali byť umiestnené na bokoch a hornej strane dverí. Dôležitým prvkom je tiež bezpečnostný zámok a kovanie. Odborníci radia, aby ste si zadovážili vždy dva zámky – centrálny a potom horný – vybavený vrtuľkou, ktorým sa môžete zamknúť zvnútra svojho bytu.

3. So starými dverami musia ísť preč aj pôvodné zárubne

Pokiaľ si chcete byť 100 % istí bezpečnosťou vašich dverí a ich vlastnosťami pre ochranu proti hluku a úniku tepla, nikdy nenasádzajte nové dverné krídlo do starých zárubní. Je to síce lacnejšie riešenie, ktorým sa vám podarí zvýšiť vašu bezpečnosť, nikdy to však nebude v takej miere ako s novou zárubňou, pretože iba v prípade, keď vymeníte aj zárubňu si môžete byť istí, že budú nové dvere dostatočne tesniť. Navyše, stará zárubňa nie je vyrobená na nové ťažké dvere, takže časom sa môžu poškodiť pánty.

4. Nebojte sa dizajnu!

Okrem bezpečnosti by mali vstupné dvere aj dobre vyzerať. Dnes už nie je žiadny problém vybrať si z obrovského množstva farieb a dekoratívnych motívov, ktoré ozdobia vašu predsieň a zapadnú do jej celkového štýlu. Ako sme už spomínali, základom bezpečnostných dverí je oceľová konštrukcia, ktorá chráni krídlo dverí pred odvŕtaním a vysadením z pántov.
Na ňu sa potom natavujú kvalitné fólie s najrôznejšími vierohodnými dekormi dreva, ktoré sú veľmi nenáročné na údržbu. Skôr, než si dvere vyberiete, nezabudnite sa u predajcu informovať, či je jeho fólia odolná proti oderu.

5. Dodávateľa dverí si vyberajte dôkladne!

Okrem toho, či dvere disponujú príslušným bezpečnostným certifikátom, by ste mali tiež dôkladne preveriť serióznosť predajcu, ktorý vám ich ponúka. Ako na to?
Najskôr sa presvedčte, či má firma dvere skutočne na sklade. Potom skúste zistiť na internete, či má dodávateľ zastúpenie vo viacerých miestach Slovenska a či tieto pobočky naozaj existujú a fungujú. Vyvarujete sa tak dlhému čakaniu na nové dvere a prípadným komplikáciám pri budúcej potrebe záručného servisu. Odborníci odporúčajú vybrať si firmu, ktorá má svoju pobočku alebo zastúpenie maximálne 80 kilometrov od vášho bydliska.

Bonusový tip: Koľko do bezpečnostných dverí investovať?

Všeobecne možno povedať, že za bezpečnostné dvere s triedou 3, ktoré spĺňajú všetky vyššie uvedené vlastnosti, zaplatíte minimálne 700 eur. Pokiaľ vám predajca ponúkne dvere s výrazne nižšou cenou, buďte opatrní. Mohlo by sa stať, že svoje peniaze vyhodíte za nekvalitný či falšovaný výrobok od firmy, ktorá s vami v prípade reklamácie alebo servisu nebude chcieť komunikovať. Pamätajte si, že súčasťou ceny je nielen kvalitný produkt, ale aj zárubne a doplnkové služby.