Nedajte zlodejom šancu, vyberte si naozaj bezpečné vstupné dvere!

Vstupné dvere do bytu či domu môžu byť vaším priateľom, ale aj nepriateľom. Plnia predovšetkým ochrannú funkciu pred nepozvanými hosťami, zvedavcami, zlodejmi a vandalmi. Dizajnovú stránku by sme mali dať až na druhé miesto, pretože pekné dvere bez bezpečnostných prvkov nám môžu narobiť veľa vrások. Voľte preto starostlivo – zamerajte sa na technickú a bezpečnostnú stránku vstupných dverí.

Výber vstupných dverí určite nepodceňujte. Sú hlavnou ochranou vášho majetku, samozrejme, aj vás a vašej rodiny. Zaujímať by vás mala najmä dlhá životnosť dverí, bezpečnostné prvky, počet zámkov, odolnosť proti požiaru, odolnosť proti hluku… Nemusí každý hneď počuť, že zajtra odchádzate na mesiac na dovolenku alebo ste si práve zaobstarali nové domáce kino za astronomickú sumu. V neposlednom rade je veľmi dôležité aj zabezpečenie dverí v stene, teda ukotvenie v zárubni a samotná zárubňa.

Aký materiál zvoliť pre vstupné dvere do bytu?

Moderné vstupné dvere sú spravidla zložené z troch častí – z rámu s kovovou konštrukciou, vnútornej izolačnej časti a vonkajšieho plášťa. Vonkajší plášť môže byť z dreva, ocele, hliníka alebo plastu. Môžete tiež naraziť na kombináciu dvoch materiálov, napríklad odolný hliník doplnený o dekoratívne prvky dreva alebo plastu v dekore dreva. Vzhľad dverí, samozrejme, nie je zanedbateľná súčasť dverí, sú predsa len na očiach a dopĺňajú celkový vzhľad rodinného domu. Pri výbere materiálu sa môžete riadiť aj tým, či vyberáte vstupné dvere do domu, alebo do bytu. Bytové sú spravidla chránené vstupnými dverami do celého domu, prípadne ešte dverami na spoločnej chodbe, a zároveň sú umiestnené vo vnútri budovy, takže nie sú vystavené poveternostným vplyvom. Vstupné dvere do domu sú priamo vystavené vonkajším a poveternostným vplyvom a okrem prípadnej brány pri plote sú jedinou ochranou vstupu do vášho domova.

Porovnanie materiálu vstupných dverí

Hliník, oceľ aj plast sú veľmi odolné voči poveternostným vplyvom, a tak sa ich vzhľad neopotrebuje až tak rýchlo. Naproti tomu, drevo je nutné časom reštaurovať, napríklad jemne prebrúsiť a nalakovať alebo rovno natrieť vhodnou farbou. Čo sa týka ceny, najvýhodnejšie sú väčšinou plastové. Drevené dvere sú však akousi stálicou v našich výberoch, takže môžete kombinovať lacný a odolný plast a imitáciu kresby dreva alebo si rovno zaobstarať krásne drevené dvere, ktoré budú však drahšie, pričom treba počítať s prípadnou renováciou. Kovové dvere majú najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti a taktiež vysokú odolnosť voči vlámaniu. Predajcovia často ponúkajú zaujímavé akcie a zľavy, sledujte preto ponuku na trhu a určite nájdete kvalitné dvere za skvelú cenu.

Pokiaľ vami vybrané dvere spĺňajú bezpečnostné normy a majú overiteľnú certifikáciu, nemusíte sa obávať ani nižšej ceny. Z každého z uvedených materiálov sa dajú vyrobiť kvalitné a odolné dvere, postrážte si teda len stanovené normy a certifikáty spĺňajúce normy EÚ. Pri dome vyberajte radšej vyššiu triedu, teda od kategórie RC3. Tie by mali odolať páčeniu skrutkovačom, ručnému náradiu aj ručnej mechanickej vŕtačke. Kategória RC4 by už mala zaručiť odolnosť voči akumulátorovej vŕtačke aj sekaniu. Ešte vyššie triedy zaručujú odolnosť voči vlámaniu brúskou alebo elektrickou pílou.

Protipožiarna bezpečnosť vstupných dverí

Dôležitým faktorom pri výbere bezpečnostných dverí do bytu a domu je aj ich odolnosť proti požiaru. Pri nových stavbách je to už nutnosť a bez tejto certifikácie by tam dvere byť nemali. Pri starých domoch a bytoch sa toto ešte neriešilo a nestrážilo, takže aj z tohto dôvodu je dobré vymeniť vstupné dvere najmä v bytovom dome. Najnižšia bezpečnostná kategória by mala spĺňať odolnosť a ochranu proti požiaru najmenej do 30 minút. To znamená, že vás počas tejto doby chránia vo vnútri bytu pred požiarom vzniknutým mimo vášho bytu alebo počas tejto doby udržia požiar vo vnútri bytu.

Ukotvenie dverí v stene – zárubňa

Na zárubňu sú pomocou pántov zavesené dvere a zároveň do nej vchádzajú bezpečnostné bodové prvky. To sú kovové tyče, ktoré pri zamknutí dverí zájdu priamo dovnútra zárubne po stranách dverí, a tým ich zabezpečia proti vykopnutiu, vyveseniu a pod. Podľa počtu takýchto bodov potom stúpa level zabezpečenia. To jednak zvyšuje vašu psychickú pohodu, ale tiež to často zaujíma poisťovacieho agenta, najmä ak chcete poistiť nákladnejšie zariadenie a elektroniku v byte.

Ešte stále sa dajú osadiť nové dvere aj do starej kovovej zárubne, ktorá sa následne zaleje betónom. Sú nutné určité parametre, aby bolo možné nové dvere takto osadiť do pôvodnej zárubne, a potom niekoľko úprav a zásahov do zárubne. Pokiaľ vám to však situácia dovoľuje, vždy voľte radšej celú výmenu, teda vrátane originálnej zárubne. Len tak získate riadnu certifikáciu a budete môcť svoj majetok nielen ochrániť, ale aj kvalitne poistiť v poisťovni.

Obráťte sa na nás

Tomdoor je spoľahlivým dodávateľom bezpečnostných dverí už takmer dve desaťročia. Znamená to množstvo montáží, kopec ušetrených nervov a nekončiaci rad spokojných zákazníkov. Nenechajte nič na náhodu a zabezpečme spolu váš domov! Kontaktujte nás a dohodneme sa.