Brány a bránky pre jednoduchý vjazd a vstup

V súčasnosti vyrábané brány ponúkajú moderný vzhľad a zároveň funkčnosť bez kompromisov. Ich chod môžeme ľahko ovládať na diaľku, napríklad ako je to pri televízore – diaľkovým ovládačom. Po náročnom pracovnom dni, dlhej ceste či po nákupoch sa tešíme domov a je viac než príjemné prekĺznuť s autom na svoj pozemok alebo až priamo do garáže bez toho, aby sme z neho vystúpili.

Z čoho máte na výber?

Pri garážových bránach je jednoduchým a lacným riešením výklopný mechanizmus. Pri zatváraní a otváraní je však výklopné krídlo na okamih „vytrčené“ do priestoru a to si nemôžeme dovoliť všade. Vyrába sa z pozinku, ale je možné tiež zvoliť variant so zateplením. Môžete ním dokonca prechádzať, pokiaľ si vyberiete typ so zabudovanými dverami.

Rolovací mechanizmus je úspornejší na miesto. Vnútri garáže je hriadeľ, na ktorý sa navíjajú úzke valcované alebo extrudované lamely. Na výber máte z mnohých farebných prevedení. Sú vyplnené polyuretánovou penou pre dobrú tepelnú izoláciu.
Klasikou je sekčná kazetová garážová brána, ktorá tiež šetrí miesto, pokiaľ sa krídlo navíja pod strop. Avšak, ponúka sa aj s možnosťou navíjania do strany.

Pri všetkých typoch brán začnite zameraním priamo na mieste – dodávatelia ho často ponúkajú zadarmo. Pohon môže byť elektrický aj ručný pre prípad prerušenia dodávky elektrického prúdu. Pohon vás možno prekvapí pekným moderným dizajnom s umiestnením na stene alebo aj na strope. O najvhodnejšom variante práve pre vašu garáž sa poraďte s dodávateľskou firmou vopred.

Brány

Krídlové brány si volíme, pochopiteľne, len tam, kde sa má krídlo kam otvoriť. Otočné krídlo môže byť jedno alebo dve. K sofistikovaným spôsobom otvárania patrí okrem diaľkového ovládača aj otváranie mobilným telefónom alebo kartou.

Pojazdové posuvné brány spočívajú na drobných kolieskach, po ktorých sa hladko kĺžu vďaka kovovému profilu. Túto koľajničku musíme pre plynulý chod udržiavať nezanesenú. Trochu viac práce to obnáša v období snehu a opadaného lístia, pokiaľ ide o bránu koľajnicovú, nie nesenú.

„Vďačnejšie“ sú práve samonosné posuvné brány. Slúžia dlho a bez toho, aby sa užívateľ musel zaoberať údržbou. Kolieska u nich nahrádzajú malé vozíky. Váha brány nespočíva na koľajniciach a prípadné nečistoty v priestore pod bránou nám neprekážajú.

Brány tiež delíme podľa toho, akú dlhodobú záťaž a frekvenciu používania musia vydržať, teda na priemyselné a rezidenčné. Posledné menované si zaobstarávajú majitelia rodinných domov.

Chod brány a jej životnosť sú také, aké sú komponenty. Že sú vyrobené presne a z kvalitných materiálov, môžeme predpokladať iba u renomovaných výrobcov a platí to najmä pri ložiskách.

Riešenie vjazdu je ideálne si premyslieť už pred samotnou stavbou alebo rekonštrukciou domu. Ak pobehujú okolo domu deti, pre váš pokoj bude celkom užitočná fotobunka. Ak zistí prekážku, chod mechanizmu sa okamžite zastaví.

Pri rozhodovaní o type garážovej brány budúci užívateľ zvažuje, ako spoľahlivo bude fungovať a ako dlho vydrží. Ide predsa o nemalú investíciu. Ďalej sa väčšinou hodnotí vzhľad a zladenie s fasádou. Oplatí sa však posúdiť aj ďalšie kritériá, ako sú tepelná izolácia a požiarna odolnosť. Pokiaľ už máte vjazdy hotové a chcete ich len jednoducho zmodernizovať, dodatočne si kúpte samotný automatický pohon.