Vybrať si tie správne dvere môže byť poriadna veda

Ak ste práve vo fáze zariaďovania či prerábania bytu alebo domu, jednou z dôležitých vecí, ktorú potrebujete vyriešiť, sú interiérové dvere. Máte pred sebou nekonečné množstvo možností a neviete si vybrať?

Pri výbere interiérových dverí treba myslieť nielen na to, či sa budú dizajnom hodiť do vašej domácnosti, ale rozmýšľať treba aj nad spôsobom ich otvárania, správnou veľkosťou, materiálom i farebným prevedením.

Online alebo osobne?

Pri online výbere dverí síce možno ušetríte čas, ale prídete jednak o možnosť vidieť farbu dverí reálne a takisto aj o možnosť vyskúšať si ich otváranie. Zrejme hneď nedostanete ani všetky odpovede na svoje otázky.

Osobná návšteva predajne dverí má svoje výhody. V showroome si môžete prezrieť jednotlivé modely dverí spolu so zárubňami i kľučkami. Môžete si vyskúšať otváranie dverí, porovnať si materiály, ale aj vidieť farby naživo. Ak vám čokoľvek napadne, môžete sa pýtať priamo predajcu.

Štandardné rozmery alebo atypické?

Rozmer dverí je závislý od veľkosti stavebných otvorov. Na trhu sú dostupné štandardné rozmery dverí, ale za príplatok si môžete dať vyrobiť aj dvere neštandardných rozmerov. Do kuchyne, spálne, obývačky či detskej izby sa štandardne dávajú 80 cm široké dvere (stavebný otvor 90 cm), do kúpeľne a do WC sa dávajú dvere široké 70 cm (stavebný otvor 80 cm), do šatníka a špajze stačia aj 60 cm (stavebný otvor 70 cm).

Nemusíte sa však báť, že rozmery neodhadnete správne. Po záväznom schválení objednávky by k vám pracovníci obchodu mali prísť domov dvere zamerať. Ak by vám náhodou v obchode povedali, že si máte stavebné otvory odmerať sami, že oni to nerobia, radšej si vyberte iný obchod.

Do ktorej strany sa budú dvere otvárať?

Okrem rozmerov je druhou najdôležitejšou vecou, ktorú si musíte premyslieť, spôsob otvárania dverí. Môžu sa otvárať buď doľava (pravé dvere), alebo doprava (ľavé dvere). Spôsob otvárania dverí závisí najmä od zariadenia miestnosti a tiež od toho, kde sa v nej nachádza vypínač.

Rôzne typy dverí, rôzne benefity

Potrebujete dvere do miestnosti, ktorá je trochu menšia a klasické otáčavé dvere by vám v nej prekážali? Chcete siahnuť po niečom zaujímavejšom ako po klasike? Na výber máte okrem klasických otáčavých dverí aj dvere skladacie, posuvné, dvojkrídlové alebo kyvné.

Skladacie dvere, ako už ich názov napovedá, sa skladajú z dvoch alebo troch častí, ktoré sa do seba zalamujú. Ich výhodou je, že ich možno otvoriť na minimálnom priestore. Po tom, ako sa otvoria, však treba rátať s menším priestorom medzi zárubňami, pretože sa poskladajú k jednej strane zárubne.

Posuvné dvere, známe ako posuvky, sa posúvajú po koľajničkách. V tomto prípade máte na výber z dvoch typov: posuvné dvere, ktoré sa posúvajú pozdĺž steny a posuvné dvere, ktoré sa zasúvajú do steny. Druhé riešenie je možno elegantnejšie, ale zároveň aj zložitejšie a drahšie, pretože potrebujete do steny nainštalovať špeciálnu konštrukciu – puzdro na dvere.

Dvojkrídlové dvere sú skvelou voľbou do veľkých miestností, kde je priestor príliš široký pre jednokrídlové dvere.

Kyvné (tzv. „lietačky“) sú dvere, ktoré sa vďaka špeciálnym pántom otvárajú na obe strany. Takéto dvere sa v domácnostiach využívajú len minimálne, skôr ich poznáte z reštaurácií. Ich výhodou je, že sa dajú ľahko otvoriť bez použitia kľučky.

Dizajnové a materiálové možnosti

Chcete dvere, ktoré povrchom pripomínajú štruktúru dreva alebo dvere, ktoré sú jednofarebné? Ak ste si už v predajni či v katalógu vybrali konkrétny model, ktorý sa vám páči, pýtajte sa na jeho kvalitatívne prevedenie. Jeden model dverí je zvyčajne dostupný v rôznych materiálových aj farebných prevedeniach. Môžete si vybrať nielen z rôznych povrchových úprav, ale aj výplní (drevo, drevotrieska, kombinácia oboch).

Porozmýšľajte tiež nad tým, či chcete plné dvere alebo dvere so sklom. Ak so sklom, vyberte si rozloženie, aké vám vyhovuje, a ktoré sa vám páči.

Zárubne, kľučky, kovanie

Neodmysliteľnou súčasťou interiérových dverí sú zárubne, kľučky i kovanie. V súčasnej dobe si ľudia namiesto kovových zárubní vyberajú montované (drevotrieskové) zárubne so šírkou buď 6, alebo 8 centimetrov. Záleží to od vašich preferencií, ale aj od zariadenia miestností, prípadných vzdialeností 2 dverí od seba na jednej stene.

Pri výbere kľučiek myslite na to, aby dizajnovo podčiarkli dizajn dverí, ale aj na to, aby sa s nimi dvere otvárali pohodlne. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj taký detail, ako kľučka, je dôležitý. Pri nevhodnom výbere môžu aj kvalitné dvere pôsobiť lacno a nevkusne.

Okrem kľučiek je dôležité rozhodnúť sa, či chcete dvere zamykať klasickým spôsobom pomocou kľúča alebo chcete zamykanie pomocou zabudovaného mechanizmu, prípadne či vôbec potrebujete, aby sa zamykali všetky dvere v domácnosti.

A čo montáž?

Ak ste dostatočne šikovní a chcete ušetriť, tak môžete montáž dverí realizovať aj svojpomocne. Na internete je množstvo návodov, ktoré vám to uľahčia. Ak chcete ušetriť čas, môžete využiť služby predajne, ktorá má svojich vlastných montážnikov.