Interiérové dvere – ako si vybrať tie správne?

Vyberáte si interiérové dvere a neviete, či potrebujete pravé alebo ľavé? Aké sú možnosti pri výbere interiérových dverí a na čo si dať pozor? V našom článku sme si pre vás pripravili rozdelenie interiérových dverných krídel a zárubní z hľadiska ich konštrukcie, materiálu, rozmerov a použitia.

Interiérové dvere slúžia nielen na prístup do jednotlivých miestností, ale aj na oddelenie vnútorných priestorov a izolujú od nežiaduceho hluku, prípadne pomáhajú udržiavať teplotné rozdiely. Na rozdiel od vchodových dverí, interiérové nemusia obsahovať toľko bezpečnostných prvkov a pri výbere sa kladie dôraz predovšetkým na ich vzhľad.

Klasické otváracie interiérové dvere majú ako pohyblivú časť dverné krídlo.
Pri výbere interiérových dverí je potrebné zvážiť požiadavky, ktoré budú na dvere kladené. Výber konštrukcie dverí je úzko spätý s využitím miestností. Ďalej je potrebné sa zamyslieť aj nad priestorovým usporiadaním miestností, pretože otváracie interiérové dvere zaberajú väčšiu plochu pri otvorení. Informácia, či sú dvere pravé, alebo ľavé je dôležitá pri výbere, pretože nám určuje, na akú stranu sa budú dvere v miestnosti otvárať – či k stene, alebo do priestoru.

Dverové krídla interiérových dverí podľa konštrukcie

Konštrukcia dverného krídla môže byť pri interiérových dverách vyrobená kompletne z masívu alebo tuhosť konštrukcie zaisťuje rám, ktorý je buď viditeľný, alebo opláštený. Výplň plochy dverného krídla, alebo teda jadro interiérových dverí, potom môže byť tvorené viacerými spôsobmi.

Typ jadra dverného krídla:

Voštinová výplň – výplň z tvrdeného papiera poskladaného do šesťhranného tvaru pripomínajúceho včelí plást. Vzhľadom na horšie tepelnoizolačné vlastnosti sa používajú do menej namáhaných priestorov, ako sú šatne, komory a pod. Výhodou je ich nízka hmotnosť a ich lepšia obsluha.

DTD (drevotriesková dutinka) – odľahčená drevotriesková doska, ktorá vyhovuje bežnému používaniu a má dobrú zvukovo izolačnú schopnosť.

MDF (drevovláknitá doska) – stredne tvrdá doska s homogénnou štruktúrou a pevnými hranami, ktorá sa vkladá do rámovej konštrukcie.

Plná drevotriesková doska (DTD) – ide síce o drahší variant využívaný pre špeciálne vlastnosti, ale výhodou je väčšia odolnosť proti prerazeniu.

PUR doska – vyniká dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré sa perfektne hodia na oddelenie vnútorných priestorov s rozdielnou teplotou, ako sú napríklad pivnice.

Špeciálne – výplne so špecifickými vlastnosťami na použitie v neštandardných podmienkach. Sú to napríklad dvere, ktoré bránia priechodu röntgenovým žiarením – sú opláštené dvoma olovenými doskami hrúbky 1 mm alebo dverné krídla s označením Klima, ktoré sú opatrené medzivrstvou zabraňujúcou priechodu vlhkosti. Prípadne aj dvere s protipožiarnymi vlastnosťami majú výplň tvorenú z materiálov s určitou odolnosťou proti pôsobeniu vysokých teplôt.

Masív – na výrobu sa používajú panely z lamiel, tzv. škárovka. Škárovka využíva lepšie tvarové vlastností a lepidlá, ktoré zaisťujú vyššiu pevnosť v spoji.

Rámové – rám krídla je viditeľný a na ploche je vyplnený najčastejšie pevnou alebo sklenenou výplňou. Patria medzi najstaršie a najrozšírenejšie konštrukcie dverných krídel, pretože umožňujú veľké množstvo riešení členenia.

Palubkové – rám krídla je obojstranne opláštený palubkami a môže byť čiastočne viditeľný.

Špeciálne – rovnako ako výplň je aj opláštenie dverí, ktoré spĺňa špeciálnu funkciu, upravené podľa požiadaviek na použitie.

Povrchová úprava opláštenia dverí:

Dýha – tenká vrstva dreva (hr. 0,3 mm – 5 mm). Prírodné dýhy s kresbou dreva sú náchylnejšie k strate farby a patria medzi drahšie materiály.

CPL melamín (laminát) – ide o odolný materiál vyrobený na báze laminátovej živice v hrúbkach 0,18 mm – 0,2 mm. Povrch tohto materiálu môže mať dekor, ktorý veľmi verne napodobní dýhu aj v rôznych farebných odtieňoch. Medzi výhody patrí jeho odolnosť proti oderu a poškriabaniu, farebná stálosť, ľahká údržba a v porovnaní s dýhou aj priaznivejšia cena.

Fólia – nosným materiálom fólie býva väčšinou MDF (drevovláknitá doska) a samotná hrúbka fólie je okolo 0,1 mm. Je teda vhodná na nie príliš namáhané povrchy.

Ďalej je možné sa stretnúť s ďalšími úpravami opláštenia, ako napríklad nástrek podľa farebných vzorkovníkov.
Okrem materiálov na báze dreva nie je výnimkou ani kombinácia dreva s presklenou výplňou alebo kovové dvere v technických miestnostiach.

Zárubňa interiérových dverí

Interiérové dvere sa vždy skladajú z dvoch častí, a to zo zárubne a dverného krídla. Zárubňa je pevne zakotvená do muriva a zaisťuje dosadanie dverného krídla. Zárubňa je rámová konštrukcia, ktorá sa osádza pri murovaní alebo po vykonaní povrchových úprav stien. Podľa dosadania dverného krídla na zárubňu môžeme rozoznávať dva druhy interiérových dverí, a to tzv. falcové a bezfalcové.

Falcové (polodrážkové dvere) – po zatvorení dverí je po celom obvode krídla viditeľná hrana vystupujúca do priestoru.

Bezfalcové (bezdrážkové dvere) – po zatvorení dverí je dverné krídlo v jednej rovine so zárubňou a nevyčnieva do priestoru.

Zárubne sa skladajú z dvoch stojok (zvislé prvky), nadpražia (horný vodorovný prvok) a spodnej spojky. Materiál zárubne je väčšinou v obytných miestnostiach drevený, ale v technických miestnostiach, pivniciach, garážach a dielňach je možné použiť aj oceľové zárubne.
Drevené zárubne sa môžu deliť okrem iného podľa konštrukcie a spôsobu pripevnenia k osteniu na tesárske (tiež stolárske), fošňové, rámové a obložkové.

Interiérové dvere a ich kovania a kľučky

Dverné krídlo a zárubňa sú spojené kovaním, čiže dvernými závesmi, ktoré zaisťujú otáčavý pohyb okolo zvislej osi. Práve podľa viditeľného umiestnenia dverných závesov na zárubni rozoznávame pravé alebo ľavé dvere. Medzi ďalšie príslušenstvo k interiérovým dverám patria, samozrejme, kľučky a zámky, ktorými sa zabezpečuje otváranie alebo naopak, uzamknutie miestností.

Rozmery interiérových dverí

Pri výbere dverí do interiéru je dôležité nielen konštrukčné vyhotovenie, ale aj veľkosť priechodu. S tým súvisí priemerné množstvo ľudí a veľkosť predmetov, ktoré bude potrebné cez dvere prenášať. Pri určení rozmerov dverí vychádzame z tzv. menovitého rozmeru, čiže priechodnej šírky a výšky dverí.
Základná šírka vnútorných dverí pre jednu osobu začína na 600 mm, čo je najmenší rozmer, ktorý je vhodný do menej frekventovaných priestorov, ako sú kúpeľne, záchody a menšie komory. Dvere medzi klasickými miestnosťami musia umožniť aj prípadné sťahovanie nábytku, takže vhodný rozmer je okolo 700 – 900 mm. Do verejných budov sa kvôli zvýšenému pohybu osôb nielen s obmedzenou možnosťou pohybu používajú dvere so šírkou 1100 mm. Priechodná výška dverí býva najčastejšie 1970 mm.