Ako si vybrať bezpečnostné dvere

Čo je dôležité pri výbere bezpečnostných dverí?

Množstvo výrobcov, množstvo výrobkov a veľký dopyt. Aj takto sa dá stručne charakterizovať trh s bezpečnostnými dverami. Ešte by sme mohli dodať – a množstvo zlodejov, ktorí sa snažia dostať práve vašimi vstupnými dverami k ľahkej koristi. Kvalitnými bezpečnostnými dverami im môžeme tieto snahy minimálne znepríjemniť, v ideálnom prípade ich úplne odradiť. Ako však vybrať také bezpečnostné dvere, ktoré ochránia nás aj náš majetok?

1. Bezpečnostná trieda dverí – akú si zvoliť?

Zvoľte si bezpečnostnú triedu nových dverí 2 alebo 3, nižšou bezpečnostnou triedou nezískate v podstate vôbec nič, vyššiu zasa väčšina z nás nepotrebuje – po takej najčastejšie siahajú len tí, ktorí majú doma veľmi cenné veci – mince, šperky, obrazy, sochy, cenné poštové známky a podobne. Bežné škody spôsobené prípadným zlodejom by mala kryť kvalitná poistka s dobre vyjednanými podmienkami. A skutočné cennosti by zasa mali byť ukryté v trezore – najlepšie v tom bankovom.

TIP: Čo je bezpečnostná trieda?
Bezpečnostné prvky ako dvere, mreže, zámky, zámkové vložky, kovanie a iné majú vždy označenie takzvanej bezpečnostnej triedy, respektíve sú do jednej z nich zaradené. Bezpečnostných tried je spolu 6 a práve pri bezpečnostných dverách sú to väčšinou triedy 2 a 3. Na označenie bezpečnostnej triedy sa používa od roku 2012 skratka RC. Stupeň bezpečnostnej triedy (RC) je daný tým, čo musí bezpečnostný prvok vydržať pri prípadnej snahe o prekonanie zlodejom a jeho náradím.

RC1 – Príležitostný zlodej staví pri lúpeži na malé, jednoduché náradie a fyzické násilie (napr. kopanie, narážanie ramenom, zdvíhanie, vytrhávanie). Zlodej nemá žiadne zvláštne znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží sa nespôsobiť hluk.

RC2 – Príležitostný zlodej, ktorý má väčšie znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží sa nespôsobiť hluk. Inak používa náradie a násilie ako v prípade RC1.

RC3 – Zlodej, ktorý používa páčidlá dĺžky 710 mm a dlhší šroubovák (skrutkovač), ručné náradie (malé kladivko, jamkovače a mechanickú ručnú vŕtačku). Zlodej má určité povedomie o systéme uzáveru a s náradím je schopný tieto znalosti využiť. Pri použití páčidla dĺžky 710 mm môže aplikovať zvýšené fyzické násilie.

RC4 – Skúsený zlodej, ktorý navyše používa zámočnícke kladivo, sekeru, dláto, sekáče, prenosnú akumulátorovú vŕtačku atď. Toto ďalšie náradie mu umožňuje rozšíriť počet spôsobov napadnutia, prípadne ich kombináciu (vŕtanie, sekanie, páčenie atď.). Problém hluku nerieši.

RC5 – Veľmi skúsený zlodej, ktorý navyše používa jednoručné elektrické náradie (napr. uhlovú brúsku s priemerom kotúča 125 mm, priamočiaru pílu atď.). Neznepokojuje sa hlukom.

RC6 – Veľmi skúsený zlodej, ktorý naviac používa dvojručné elektrické náradie (napr. uhlovú brúsku s priemerom kotúča 230 mm, priamočiaru pílu atď.). Neznepokojuje sa hlukom.

2. Výber vhodného materiálu bezpečnostných dverí

Skôr ako drevené alebo preglejkové materiály zvoľte dvere vyrobené z pozinkovaného plechu a s pevným oceľovým jadrom. Plech nereaguje na vlhkosť, ani na zmenu teplôt, dvere sa preto nemusia nijako nastavovať. Zdolať plech je navyše oveľa zložitejšie – obtiažnejšie sa reže a prevŕtava. Pritom sa nemusíme báť, že by materiál negatívne ovplyvnil vzhľad dverí, na plech je možné napríklad za horúca nataviť kvalitnú fóliu vo veľmi realistickom dekore dreva. Kvalitné fólie sú odolné proti odretiu a ich povrch sa udržuje veľmi jednoducho. V rovnakom prevedení pritom zoženiete aj zárubne. Na povrchu dverí tiež môže byť laminát, masív a dýha, dokonca aj plast.

3. Bezpečnostné prvky bezpečnostných dverí

Medzi ochranné bezpečnostné prvky patrí pevný oceľový skelet dverí (krídla dverí), kvalitné a dômyselné zamykanie, bezpečnostná vložka, istiace čapy a kvalitné kovanie. Zárubňa by mala byť zosilnená v miestach zámku a mala by mať viac istiacich bezpečnostných bodov. Použiť existujúcu zárubňu sa väčšinou nevypláca, aj keď ani takéto riešenie nie je výnimočné. Konštrukcia samotného krídla dverí by mala byť celokovová a dvojplášťová, s priečnymi a vodorovnými výstuhami, ktoré sú k sebe pevne zvarené. Krídlo by malo byť obojstranne pokryté pozinkovaným plechom (viď vyššie) a finálny povrch môže tvoriť fólia, lamino, masív, nerez, prípadne tiež kombinácia so sklom. Vo vnútri dverí nájdeme tepelne a zvukovo izolačnú vložku.

V zárubni sú dvere zaistené istiacimi čapmi, ktoré sú buď pasívne (nepohyblivé, ochrana proti vysadeniu v odomknutom stave), alebo aktívne – spojené s uzamykacím mechanizmom, do otvorov v zárubni sa zasúvajú po otočení kľúča v zámku. V druhej bezpečnostnej triede nájdeme od 5 istiacich bodov, vo štvrtej aj 21.

Uzamykanie dverí je optimálne s rozvorovým systémom, ktorý je centrálne prepojený s aktívnymi čapmi, ideálne s nimi tvorí jeden nerozobrateľný celok. Vložka je výhradne cylindrická, ktorá odolá odvŕtaniu a vyhmataniu planžetou. Dôležitá je tiež bezpečnostná trieda vložky, ktorá by mala zodpovedať bezpečnostnej triede samotných dverí a zárubne, prípadne môže byť aj vyššej triedy. Účinnosť vložky nakoniec násobí použité bezpečnostné kovanie, ktoré by malo umožniť prekrytie vložky. Zásadný je tiež pevný materiál kovania.

4. Meniť aj zárubne pri výmene bezpečnostných dverí?

S novými dverami vždy vymeňte aj zárubne, iba vtedy bude zabezpečenie a tesnenie dverí dokonalé. Nevyhnutné je tiež kotvenie zárubne rámovými hmoždinkami. Inštalácia je navyše veľmi rýchla.

5. Znamená viac zámkov viac bezpečia?

Nekupujte dvere len s jedným zámkom – síce v tomto prípade ušetríte, ale nezabudnite, že viac uzamykacích bodov je ovládaných jediným kľúčom, a teda centrálny zámok je silno zaťažovaný. V prípade, že ste práve doma, je vhodné zvnútra použiť prídavný zámok, ktorý je vybavený takzvanou vrtuľkou. Tá umožňuje zamknutie z interiéru bez použitia kľúča. Okrem toho, zvonku je možné zámok normálne odomknúť kľúčom, čo je praktické pre neskoršie prichádzajúcich, aby nebudili spolubývajúcich. Nezabudnite tiež, že štatistiky lúpeží do bytov hovoria o nutnosti zamykať sa, aj keď sme doma.

6. Výber dodávateľa

Dôveryhodnosť dodávateľa je alfou a omegou pri výbere bezpečnostných dverí. Najvhodnejšie je vybrať si firmu, ktorá má najbližšie zastúpenie maximálne do 80 kilometrov od vášho bydliska. Nezabudnite tiež na kontrolu certifikátov prezentovaných výrobkov, pričom však treba myslieť aj na to, že ani tie najlepšie certifikáty nemôžu zaručiť, že je konkrétny predajca seriózny. Okrem kvality dverí by vás mala zaujímať
aj rýchlosť dodania, profesionálna inštalácia a záručný aj pozáručný servis. Preverte si aj referencie na internete, na sociálnych sieťach, na stránke Google Moja firma a pod.