Čaká vás rekonštrukcia starého betónového schodiska alebo premýšľate, čím obložiť betónové schody v novostavbe? Možností je hneď niekoľko, a to v rôznych cenových hladinách. Pokiaľ obklad schodiska zveríte profesionálnej firme, spoľahnite sa na kvalitnú prácu, za ktorú však zaplatíte nemalé čiastky. Obloženie schodov pritom zvládne skúsený domáci majster aj sám, dôležitý je predovšetkým správny výber materiálu a starostlivé kladanie alebo lepenie.
Drevo je drahé, investícia sa však dlhodobo oplatí
Pokiaľ chcete obložiť betónové schodisko a je pre vás dôležitá kvalita a dlhoročná životnosť, neváhajte a zainvestujte do masívneho dreva. Schody sú zaťažované a drevo zvládne každodennú záťaž až desiatky rokov bez akýchkoľvek zásahov. Masívne drevo je pritom jedným z najdrahších obkladových materiálov vôbec.
Pokiaľ sa obrátite na firmu, ktorá obklad schodiska vykonáva, počítajte s cenou okolo niekoľkých tisíc. Obloženie štandardných betónových schodov drevom bežne stojí okolo 2 000 až 3 000 eur. Na drevený obklad schodiska sa potom nanáša olej, lak by totiž zvyšoval klzkosť povrchu.
TIP: Chcete ušetriť, no napriek tomu vás láka obstaranie dreveného obloženia? Použite len drevené nášľapy a boky obložte iným materiálom.
Dlažba na schody
Dlažba na schody sa najčastejšie montuje na schodisko v exteriéri, svoje miesto má však aj v interiéroch. Keramická alebo kamenná dlažba na schody je odolná a vďaka svojmu vzhľadu sa hodí skôr do rustikálnych objektov. Vďaka pestrému výberu na trhu je dlažba na schody dostupná v mnohých farebných odtieňoch a štruktúrach.
Ľahko sa udržiava, je vodeodolná, často aj mrazuvzdorná a pevná. Počítajte však s tým, že pri kontakte s chodidlami pôsobí skôr chladne, čo mnohých ľudí od ich montáže v interiéroch odrádza. Zohnať sa dajú aj špeciálne schodovky, ktoré sa na betónové schody aplikujú veľmi ľahko.
Schodisko obložené laminátom
Naopak, ak je pre vás dôležitá nízka cena pri dostatočnej kvalite a životnosti, obložte betónové schodisko laminátom. Ak máte v interiéri plávajúcu podlahu, s laminátom sa bude skvelo dopĺňať. Laminát sa na betónové schodisko lepí, musí sa však naniesť na dokonale rovnú podlahu.
To je dôvod, prečo sa pred montážou laminátového schodiska betón vyrovnáva samonivelačnou stierkou. Následne sa na betón nanáša lepidlo a pokladajú sa naň laminátové dosky. Na hranách schodiska sa používajú lišty, ktoré skrývajú prechody medzi jednotlivými doskami.
Koberec na schodoch už dnes nie je in
Zatiaľ čo v minulosti bolo použitie koberca na schody pomerne obľúbeným riešením, dnes sa od neho ustupuje. Koberec na schodoch jednoducho nezapadá do súčasných trendov interiérového dizajnu, no aj napriek tomu má stále v niektorých domoch a bytoch svoje miesto. Koberec je cenovo dostupný, príjemný na dotyk a zabraňuje riziku pošmyknutia, na druhej strane sa musí pravidelne vysávať a tepovať.
Vinyl alebo PVC na obklad schodiska?
Ďalším cenovo dostupným riešením je obklad betónového schodiska pomocou vinylovej podlahovej krytiny alebo PVC. Na trhu je možné dostať špeciálne vinylové diely, ktoré sú priamo určené na kladenie na schodisko. Ich údržba je jednoduchá, sú odolné a jednoducho sa montujú. Obloženie schodov vinylom alebo PVC zvládne každý skúsený domáci majster.
Každý materiál má svoje klady a zápory. Masívne drevo vyniká svojou stabilitou a dlhou životnosťou, no jeho mínusom je vyššia cena. Dlažba na schody je tiež odolná, pritom je cenovo dostupnejšia, mnohých však odrádza chlad pri kontakte s chodidlami. Výber je na vás, obklad schodiska však považujte za dlhodobú investíciu, preto odporúčame vyhnúť sa najlacnejším riešeniam.
V prípade, že sa neviete rozhodnúť, obráťte sa na nás, určite vám poradíme najlepšie, aby ste boli úplne spokojní!