Interiérové dvere je potrebné vyberať tak, aby do celkovej koncepcie interiéru zapadali, boli estetické, ale predovšetkým, aby správne funkčne sližili. Dverí je na trhu pochopiteľne množstvo typov a každé sa hodia na iné použitie, pozrime sa na dôlezité parametre interiérových dverí.
Pri výberu teda nepozerajte iba na vzhľad, ale na ich materiálové a konštrukčné prevedenie. Do stiesnených bytov sa totiž môžu hodiť iné dvere ako do priestorného rodinného domu.
Širka dverí – sedemdesiatky či osemdesiatky?
Štandardná šírka vnútorných dverí do izieb a ďalších obytných miestností je 800mm. Dvere šírky 700mm sa používajú obvykle do kúpelne či na WC, avšak aj tu je odporúčané osadenie vúčších, 800mm širokých dverí, ktoré ponúkajú pohodlnejší priechod. V prípade, že v byte býva telesne postihnutá osoba, širku dverí je väčšinou nutné zväčšiť na 900 až 1000mm.
Aký sme otvárania dverí si zvoliť?
O tom, či si vybrať pravé alebo ľavé interiérové dvere, rozhoduje vždy vnútorná dispozícia priestoru do miestnosti. Existuje však výnimka a to je prípad kúpelne a WC, kde hrozí pád a zranenie osoby. Ak by osoba bezvládne ležala na podlahe kúpelne, nebolo by možné dvere otvoriť a poskytnúť jej pomoc. Dvere by sa teda mali otvárať smerom von, ak vám to priestor umožní. No a jedne z klasických poučiek hovorí, že dvere do miestnosti by sa mali otvárať tak, aby osoba stojaca v
otvorených dverách mala rozhľad do väčšiny priestoru miestnosti. Celkom nevhodné je teda otváranie dverí proti stene.
Kovové, obložkové a skrytá zárubne. Ktoré sú lepšie?
V minulosti boli veľmi rozšírené kovové zárubne (najmä v panelových domoch), ktoré však postupne vyšli z módy a nahradili ich zarubne obložkové. Oceľové zárubne však stále nachádzajú uplatnenie v technickej miestnosti, skladu záhradného náradia, či u dverí do garáže, teda všade tam, kde budú pravdepodobe viac namáhané a vystavené riziku poškodenia. Obložkové zárubne vyzerajú omnoho lepšie, a naviac sa dajú namontovať aj na staré oceľové zárubne (máme dokonca v portfóliu riešenie, ktoré čo najmenej zúži dvere, ktorých zárubňu obkladáme) bez nutnosti vybúrania pôvodných
zárubní. Nevýhodou však je mierne zúženie priechodnej šírky zárubne.
Obložkové zárubne sú moderné, omnoho lepšie však vyzerajú skryté alebo tiež bezfalcové.
Konštrukčný typ dverí
Najpoužívanejším typom interiérových dverí sú bezosporu dvere otváravé (otočné), ale uplatnenie v moderných bytoch nachádzajú aj dvere posuvné, či skladacie. Skladacie a posuvné dvere sa hodia predovšetkým do stiesnených priestorov, kde by nebolo možné otvárania dverí dokorán. V našej ponuke dveri SOLODOOR nájdete veľmi kvalitné a elegantné riešenie zásuvných a posuvných dverí a preto určite odporúčame tento variant uprednostniť pred dverami skladacími, ktoré sú tiež tak trochu už za zenitom.
Keď si nebudete vedieť rady, aké dvere vybrať do jendotlivých miestností, budeme radi, ak sa prídete poradiť, v našej predajni vám ukážeme všetky možnosti, ale aj dizajny a dekory, aby ste si mohli správne vybrať. Dvere vám vopred bezplatne a nezáväzne zameráme a naceníme, aby ste mali istotu technického riešenia aj výšky nákladov. Tešíme sa na vás.